Committee

General Chair
  • Sayoon Kang (Korea Microelectronics and Package Society)
Special Advisor
  • Bongtae Han (University of Maryland)
International Advisory Committee
  • Jaeho Lee (Hongik University)
  • Kyung Wook Paik (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Joungho Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Gu-Sung Kim (Kangnam University)
  • Taek-Soo Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Shuye Zhang (Harbin Institute of Technology)
  • Hiroshi Nishikawa (Osaka University, Japan)
  • Yong M. Kim (Intel Corp., USA)
  • Mitsumasa Koyanagi (Tohoku University)
  • Saikumar Jayaraman (Intel Corp.)
  • C. L. Gan (Nanyang Technological University)
Program Committee
  • Chair:
    Sungdong Kim (Seoul National University of Science and Technology)
  • Co-chair:
    Sehoon Yoo (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Kwang-Seong Choi (Electronics and Telecommunications Research Institute)
  • Kwang-Seok Kim‬ (Korea Institute of Industrial Technology)‬
  • Jong Woong Kim (Jeonbuk National University)
  • Jong heon Kim (Nepes corporation)
  • Joo-Hyung Kim (Inha University)‬
  • Tae-il Kim (Sungkyunkwan University)
  • Seunghoon Nam (Andong National University)
  • Sungwook MHIN (Kyonggi University)
  • Ah-Young Park (‎Korea Institute of Machinery & Materials)
  • KyuBong Yeon (Korea Automotive Technology Institute)
  • Yoonchul Sohn (Chosun University)
  • Yoo Bong Young (Hanyang University)
  • Yohan Yoon (Korea Aerospace University)
  • Hyunsik Yoon (Seoul National University of Science and Technology)
  • Kwangjoo Lee (LG Chem)
  • Jonghyun Lee (Seoul National University of Science and Technology)
  • ‪Tae-Ik Lee (Korea Institute of Industrial Technology)‬‬‬
General Affairs Committee
  • Sung-Hoon Choa (Seoul National University of Science and Technology)
  • Young-Bae Park (Andong National University)
Publication Committee
  • Hyung-Ho Park (Yonsei University)
  • Seung-Boo Jung (Sungkyunkwan University)
  • Hak-Sung Kim (Hanyang University)
  • Jae Pil Jung (University of Seoul)
  • Jun Seok Ha (Chonnam National University)
  • Hyo-Jong Lee (Dong-A University)
  • Jiwan Kim (Kyonggi University)
  • Won Il Park (Hanyang University)
  • Seung-Kyun Kang (Seoul National University)
  • Byoung-Joon Kim (Tech University of Korea)
  • Tae-Youl Yang (Chungnam National University)
  • Dooho Choi (Dong-Eui University)
  • Hong Sub Lee (Kangwon National University)
  • Kyu Hyoung Lee (Yonsei University)
Financial Committee
  • Daeil Kwon (Sungkyunkwan University)
  • SungSoon Park (Intel Korea)
  • Se Young Jeong (Ntrium inc.)
Local Organization Committee
  • Chair:
    Myungyung Jeong (Pusan National University)
  • Co-chair:
    Suck Won Hong (Pusan National University)
  • Yong-Ho Ko (Korea Institute of Industrial Technology)
  • Jeong-Won Yoon (Chungbuk National University)
  • Jin Young Kim (Amkor Technology Korea)
Academia-Industry Cooperation Committee
  • Chair:
    Young Jae Kim (Daeduck Electronics Co., Ltd.)
  • Min Hyun Kim (Hanmi Semiconductor Co., Ltd.)
  • Nam Gi Kang (Korea Electronics Technology Institute)
  • Jong Tae Moon (Hojun Able Co.)
  • Hyuk Lee (Flex Com Co.)
  • Tae-Gon Lee (Samsung Electro-Mechanics)
Secretariat
  • Minjin Kim (Korean Microelectronics and Packaging Society)